DURUM:    
29 Mart 2017 
 Ftp

 Genel Bilgi :

FTP (File Transfer Protocol) sayesinde sunucu özelliği taşıyan bilgisayarlara dosya gönderebilir veya sunucuda bulunan dosyaları kendi bilgisayarınıza alabilirsiniz. FTP ile bir sunucuya bağlanmak için, bu sunucuda FTP hesabınızın olması gereklidir. Bir sunucuda FTP hesabınız olduğunda, gerekli kullanıcı adı ve şifresi ile bu sunucuya bağlanabilir ve size tahsis edilen harddisk alanını limitleri dahilinde kullanabilirsiniz. Bu limit, MB cinsinden harddisk üzerinde size ayrılan yerdir ve kota (quota) olarak adlandırılır. Kota, hardisk üzerinde bulunan ve kullanıcı adınıza ait bütün dosyaların toplam büyüklüğüdür.


FTP programları :

Çok çeşitli FTP programları vardır. CuteFTP ve SmartFTP en çok kullanılan ftp programlarıdır. Bazı web sayfası programları (dreamweaver, frontpage, homesite vs.) da kendi içlerinde FTP protokolünü kullanan bölümleri vardır. Bu programlar kullanıldığında ayrıca bir FTP programı kullanmaya gerek olmadan, gerekli ayarlar yapılarak sunucuya FTP protokolünü ile bağlanabilir ve dosya gönderme-alma işlemlerinizi yapabilirsiniz. Fakat sadece dosya gönderme-alma işlemleri ve dosya yönetiminde extra özellikler sunmak için yazılan FTP programları, diğer FTP protokolünü kullanan programlara göre daha hızlıdır. FTP protokolü ile sunucuya bağlanmak için bilinmesi gerekenler;
Sunucu adresi (host address) : ftp.ornekdomain.com
Kullanıcı adı (username) : ******* (kurulumda belirlediğiniz ftp admin)
Şifre (password) : ******** (kurulumda belirlediğiniz ftp şifresi)

Aşağıdaki program veya browser detaylarını inceleyerek Ftp Sunucusuna ftp bilgilerinizle bağlanabilirsiniz;

    Cuteftp programı için yapılacak ayarları detaylı şekilde görmek için buraya tıklayınız..

    Smartftp programı için yapılacak ayarları detaylı şekilde görmek için buraya tıklayınız..

    Internet Explorer için yapılacak ayarları detaylı şekilde görmek için buraya tıklayınız..

     


Dosyaların gönderileceği yer :

Sunucuya FTP protokolü ile bağlandığınızda, size daha önceden tahsis edilen harddisk üzerindeki ana klasörün içine girersiniz. Alt ftp kullanıcıları, yöneticileri tarafından belirlenen yere bağlanırlar. Bu ilk bağlanılan yer sahibi olduğunuz klasör veya klasörlerin listesini içerir ve bu bölümde herhangi bir işlem yapamazsınız. Bu bölümdeki klasörler, FTP kullanıcısına ait domainlerin ana klasörleridir ve web sitenizin sağlıklı çalışması için gereklidir.
Sistem tarafından oluşturulan ve aşağıda listelenen bu ana klasörleri KESİNLİKLE SİLMEYİNİZ. Ancak bu klasörler içindeki mevcut veya sizin oluşturduğunuz dosya ve klasörleri kullanılmadığı zaman silebilir veya değiştirebilirsiniz.

Unix Serverlar için,
ornekdomain.com
bu klasörün içine girildiğinde,
- cgi-bin (scriplerin gönderileceği klasör)
- htdocs (web sayfalarının gönderileceği klasör)

Windows 2003 Serverlar için,
database (.mdb veya database uygulama dosyalarının gönderileceği klasör)
ornekdomain.com (web sayfalarının gönderileceği klasör)

Bir ftp kullanıcısına birden fazla domain bağlı ise, ilk bağlantı klasöründe kendine ait domainlerin listesi çıkar ve hangi domain ile ilgili işlem yapılacaksa, o domainin klasörüne girilir.
Ftp kullanıcısının, kendine ait klasörlerin içindeki yeni klasörler veya dosyalar üzerinde silme, değiştirme, yaratma, gönderme vb. işlemlerde tam yetkisi vardır.

 

 

 

 
 
 
  AnaSayfa I Servisler I Ücretler I Destek I Sorular I Network I İletişim

Garanti ve İade I Kullanım Şartları I Gizlilik Politikası

© 2003 KRITER Internet Hizmetleri Ltd.Şti.