DURUM:    
29 Mart 2017 
 Script

 Genel Bilgi :

Scritler çeşitli dillerle yazılan ve server tarafında çalışan küçük programcıklardır. Java scriptler kullanıcı tarafında, browser içinde çalışmaktadırlar. Web sitenizde bazı otomasyonları sağlamak, interaktif işlemler yapmak ve siteniz hakkında çeşitli bilgilere ulaşmak için bazı scriptler kullanılır. Sunucu platformuna bağlı olarak bu scriptlerin özellikleri değişmektedir. Kriweb sisteminde otomatik kurulan scriptlerin yanısıra kendi scriptlerinizi de kullanabilirsiniz. Kurulum aşamasında olan Script Server sayesinde, istediğiniz scripti sitenize eklemek çok kolaylaşacak ve script kurulumlarıyla uğraşmayacaksınız. Mevcut WTSY sisteminde hazır olarak, Unix sisteminde sayaç, konukdefteri ve mailform, Windows2003/2008 sunucularda ise sayaç scripti vardır.


Windows 2003/2008 ASP ve bileşenleri (component) :

ASP (Active Server Pages) Microsoft tarafından geliştirilen, sadece Internet Information Server tarafından desteklenen ve çeşitli programlama dilleri ile yazılabilen (VBscript, javascript, jscript vs.) web sayfası uygulamasıdır. Asp sayfalarında html kodu ile script beraber bulunur ve çalıştırıldığında sunucu tarafında işlenir, kullanıcıya sadece html kodu olarak gönderilir. Yaptığınız ASP sayfalarının test amaçlı kendi bilgisayarınızda çalıştırabilmek için, bilgisayarınızda PWS (Personal Web Server) yüklü olması gerekmektedir. Windows2003 sunucularımızda IIS 6.0, Windows 2008 sunucularda ise IIS 7.0 çalışmaktadır ve tam ASP/ASPX desteği vermektedir.
Bileşenler Microsoft ürünü serverlarda bazı işlemlerin kolaylıkla yapılmasını sağlayan modüllerdir. ASP dosyalarınızda sunucuda yüklü bulunan bu bileşenleri kullanabilirsiniz. Sunucuda yüklü olmayan ve kullanmak istediğiniz bir bileşen varsa bize bildiriniz. Genelde en çok gerekli olan email bileşenleridir. Asp scriptlerinizden email göndermek için ASPEMAIL bileşenini kullanabilirsiniz.

aspemail için örnek kod>>

asp.net email için örnek kod>>

Dosya upload etmek için Dundas Upload bileşenini kullanabilirsiniz.

aspupload için örnek kod>>

Bileşen (component) listesi :

 

AspEmail

> Server.CreateObject("Persits.MailSender")
 

DundasEmail

> Server.CreateObject("Dundas.Mailer")
 

Jmail

> Server.CreateOBject( "JMail.Message" )
 

AspUpload

> Server.CreateObject("Persits.Upload")
 

DundasUpload

> Server.CreateObject("Dundas.Upload.2")
 

AspTear

> CreateObject("SOFTWING.ASPtear")
 

AspJpeg

> Server.CreateObject("Persits.Jpeg")
 

AspThump

> Server.CreateObject("briz.AspThumb")
       


PHP desteği :

Unix ve Windows web sunucularında PHP scriptlerini kullanabilirsiniz. Yeni çıkan son versiyonlar sunuculara hemen yüklenmektedir. Son versiyonda GD modülü de yüklenmiştir.


Unix Perl desteği ve Modüller :

Unix sunucularda tam perl desteği vardır. Perl versiyonu v5.6.0 dır ve kullanılacak olan path : //usr/bin/perl 'dür. Kullanıdığınız scriptin ilk satırının bu şekilde olduğunu kontrol etmeyi unutmayınız.
#!/usr/bin/perl

Windows sunucularda da standart Perl desteği mevcuttur.

Ayrıca Unix üzerindeki cgi scriptlerinin çalışmasında cgi-manager kullanılmaktadır. Böylece çalışan cgi scriptleri kendi kullanıcı adınız altında çalışır. Kendi klasörlerinize yazmak için klasörun modunu 777 yapmanıza gerek yoktur. Ayrıca bu sistemle cross server scripting, yani aynı sunucudaki başka bir hosta zarar verme imkanı ortadan kalkar. Bu güvenlik açısından çok önemlidir.

Perl modülleri olarak şu an sistemde yüklü modüller; standart modüller, MySql modülleri ve bazı grafik modülleridir. Kullanmak istediğiniz modül sunucuda bulunmuyorsa bize modülün adını bildiriniz.


/cgi-bin klasörunun kullanımı :

/cgi-bin klasörü Unix sunucular için geçerlidir. Scriptleriniz bu klasörun içinde olmalıdır. Bu klasör içindeki dosyalar sunucu tarafından çalıştırılır, yani içeriği okunmaz. Örneğin cgi-bin klasörü içine koyacağınız bir web sayfasına normal web adresini yazarak ulaşamazsınız.


SSI (server side includes) :

SSI normal bir html sayfası içinden bir cgi scriptinin çalıştırılımasına olanak verir. SSI kullandığınız sayfaların uzatısı .shtm veya .shtml olmalıdır. Örnek bir SSI tagı aşağıdaki gibidir:

<!--#include virtual="/cgi-bin/test.cgi" -->
veya
<!--#include virtual="/ornek.html" -->


Web sitenizden email gönderimi :

Unix sunucularda hazırladığınız scriptlerden e-mail göndermek için sendmail programı kullanılabilir. Bu programın yolu /usr/sbin/sendmail dir. Php kodlarınızda normail php nin mail fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Eğer kullandığınız script sizden SMTP_HOST istiyorsa;

SMTP_HOST = mailscriptserver

Web sunucularda mail server çalıştırılmadığından, siteden mail göndermek için yukarıda yazılan hostu kullanmalısınız.


Remote IP :

Aşağıdaki metodlar ile kullanıcı bağlantı IP sini alabilirsiniz.

HTTP_REMOTE_ADDR
HTTP_X_FORWARDED_FOR


 

 

 

 

 
 
 
  AnaSayfa I Servisler I Ücretler I Destek I Sorular I Network I İletişim

Garanti ve İade I Kullanım Şartları I Gizlilik Politikası

© 2003 KRITER Internet Hizmetleri Ltd.Şti.