DURUM:    
29 Mart 2017 
 Web

 Genel Bilgi :

Hyper Text Markup Language olarak adlandırılan ve kısaca HTML olan program diliyle yazılan dosyalar web sayfası özelliğini taşımaktadırlar. Sonu .html veya .htm olan dosyalar bu programlama dili ile yazılmışlardır ve ancak browserlar vasıtasıyla çalıştırılarak görülebilirler. Bunun yanında asp, php vb. dillerde yazılan web sayfaları da mevcuttur.


Tarayıcı (Browser) çeşitleri :

Internet ortamında sıkça kullanılan iki browser bulunmaktadır. Internet Explorer ve Netscape. Web sayfalarını görüntülemek ve Internet ortamında sörf yapmak amaciyla kullanılırlar. Internet Explorer Windows işletim sistemi içinde paket olarak bulunduğundan hemen hemen bütün bilgisayarlarda vardır. Netscape ise sonradan temin edilerek bilgisayara yüklenmelidir.


Ana sayfa ( ilk gelen sayfa ) :

Web sitenize bağlanıldığında, ilk gelecek olan sayfanın isimleri ve sıralaması aşağıda belirtilmiştir. Eğer yazılan internet adresinde bir sayfa adı belirtilmemiş ise ;örnegin adres olarak www.alanadiniz.com yazıldığında ana klasörde aşağıda adı geçen sayfalar aranacak ve ilk bulunan gösterilecektir. Alt klasörler için de durum aynıdır.

index.php " unix "
default.html " unix "
index.htm " unix, win2003/2008"
index.html " unix, win2003/2008"
default.htm " unix, win2003/2008"
default.asp " win2003/2008"
default.aspx " win2003/2008"


Not Found ( Dosya Bulunamadı) sayfasının hazırlanması :

Kırık link olarak adlandırılan ve sitenizde (sunucuda) bulunmayan bir dosya browserdan adres yazılarak veya herhangi bir link vasıtasıyla çağrıldığında Web Server 404 hatası verir. Böyle bir hatada, tasarım ve içeriğiniz sizin hazırladığınız bir web sayfası kullanıcıya Web Server tarafından gönderilebilir.
Yapmanız gereken;

Unix : /htdocs klasörünün içinde notfound.html adında yaratacaginiz bir
html dosyası olması yeterlidir.

Windows 2003 : Web sayfalarınızın bulunduğu ana klasör içine
notfound.html adında yaratacaginiz bir html dosyası olması yeterlidir.

Not: notfound.html dosyası 512 bytten büyük olmalı, aksi takdirde browserlarinda "show friendly http error messages" işaretli olanlar sunucudan gelen notfound.html dosyasının içeriğine bakmazlar.

Dizin listelemeyi engellemek :

Windows2003/2008 ve Unix sunucularda default olarak mevcut bir klasörün içeriği listelenmemektedir.


Şifreli Klasör :

Mevcut bir klasör içindeki web sayfası veya dosyaların herkes tarafından görülmesini engellemek ve sadece önceden belirlenen kullanıcılar tarafından görülmesini sağlamak için kullanılır. Şifreli hale getirilmiş bir klasörden herhangi bir dosya çağırıldığı zaman web server kullanıcı adı ve şifre sorar. Mevcut bir klasörün şifreli hale getirilmesi ve kullanıcı tanımlaması, WTSY ile kolaylıkla yapılabilir. Kullanıcı tanımlamasında herhangi bir sınır yoktur.
İstediğiniz kadar kullanıcı tanımlayabilir, şifrelerini değiştirebilir veya silebilirsiniz. 

 

 

 

 
 
 
  AnaSayfa I Servisler I Ücretler I Destek I Sorular I Network I İletişim

Garanti ve İade I Kullanım Şartları I Gizlilik Politikası

© 2003 KRITER Internet Hizmetleri Ltd.Şti.