08 Mayıs 2018

Google , internet kullanıcılarına çevrimiçi olarak en kaliteli ve güncel internet arama motoru hizmeti sunmaktadır. Arama motorları içerisinde dünyada bir numara olan bu dünya devinin merkezi, Silikon Vadisinde’dir. Hemen hemen her ülkede şubeleri bulunan Google, aslında 4 Eylül 1998 tarihinde kuruldu. Ancak doğum gününü 2005 yılından bu yana 27 Eylül’de kutluyor. Bunun nedeni ise 27 Eylül 2005 tarihinde rekor bir indeks sayısına ulaşmasıdır.

Son yıllarda önemli bir konu haline gelen siber güvenlik ile ilgili tartışmalara Google’da dâhil oldu. Çünkü iddialara göre Google, Windows bilgisayarlardaki dosyaları sürekli tarıyor du. Peki, siber güvenlik nedir?

Siber güvenlik, siber âlemdeki hayatın güvenliğinin ve gizliliğinin korunmasını ifade eder. Bu konu oldukça önemlidir. Çünkü yakın zamanda çıkabilecek herhangi bir savaşta ilk saldırının internet üzerinden gerçekleştirileceği tahmin ediliyor.

İnternet kullanımı arttıkça siber güvenlik çok daha fazla gündeme gelmektedir. Peki, asıl konumuz olan Google’ın siber güvenlik ile ilgili yaptığı hata neydi? Google, Windows bilgisayarlarındaki dosyaları sürekli tarıyor iddiası doğru mu?

Google Windows Dosyalarını Nasıl ve Neden Tarıyor?

Son günlerde internet âleminde ortaya atılan bir iddia oldukça ses getirdi. Çünkü iddialara göre Google, Windows bilgisayarlardaki dosyaları sürekli tarıyor du. Amerika Birleşik Devletleri merkezli Motherboard sitesinin yaptığı habere göre; siber güvenlik konusunda uzman olan Kelly Shortridge, Google’ın bilgisayarlardaki belgeler klasörü de dâhil olmak üzere bütün dosyaları düzenli olarak taradığını belirtti. Ayrıca Google’ın bu tarama işlemini, Chrome tarayıcısı ile birlikte gerçekleştirdiğini söyledi.

Ancak Google’ın gerçekleştirdiği taramanın amacının gizli veri sızdırmak olmadığı söyleniyor. Bir anti virüs programı olan ESET’in birikimlerini kullanan Chrome’un, bu anti virüs programının çekirdeğini kullanarak aslında tarayıcı güvenliğini sağlamaya çalıştığı düşünülüyor. ESET’in çekirdeğini kullanarak zararlı yazılımları sürekli taradığı ve zararlı yazılımlara rastlandığında verilerin Google’a gönderildiği kaydedildi.

Siber güvenlik şirketi Trustlook, yaptığı açıklamalarda Twitter, Telegram, Viber, Skype, Facebook Messenger gibi uygulamalardan bilgi çalan yeni bir virüsün keşfedildiğini açıklamıştı. com.android.boxa olarak bilinen ve bilgi çalan virüsün, Çin kaynaklı olduğunun tespit edildiğini ifade etmişti.

Devamını Oku...

04 Mayıs 2018

Son yıllarda bilişim dünyasının en büyük korkulu rüyası, internet korsanları yani en bilinen isimleri ile hackerlardır. Hackerların bazıları hem zekâları hem de yaptıkları işler ile isimlerini dünyaya duyurmaya başarmışlardır. Kimi hackerlar, bu işi sadece bir hobi olarak görürken kimileri de amaç haline getirmiştir. Aslına bakılırsa hackerlık bir meslekten çok, yeteneğe dayalı bir aktivitedir.

Hackerlar, şirketlerin ya da kurumların bilgisayarlarına izinsiz olarak sızan bilgisayar korsanlarıdır. Bu korsanların son işi de Hotmail üzerine oldu. Ancak burada ilginç bir nokta bulunmaktadır. Çünkü Bitcoin ile Hotmail hesabı hacklemenin mümkün olduğu konuşuluyor. Peki, Bitcoin nedir? Bitcoin ile Hotmail hesabı nasıl hacklenir?

Bitcoin Nedir?

Son günlerin en popüler dijital para birimi Bitcoin, aslına bakılırsa bir algoritmadır. Bu algoritma bilgisayarların işlemcilerini oldukça fazla yoran bir matematik formülüdür. Bu formülü her çözdüğünüzde karşılığında bir ödül yani Bitcoin kazanırsınız.

Günümüzde pek çok kullanım alanı bulan Bitcoin, iniş ve çıkışları ile ilgili olarak sürekli gündeme gelmeyi başarıyor. Ancak son günlerde Hotmail hesabı hackleme konusu ile gündemde. Bunun yanında siber suçlarda doların bir seçeneği olarak kullanılamaya devam ediyor.

Bitcoin ’in çok fazla değerlenmesi ve gizlilik konusunda sorunlar çıkarması sebebiyle hackerların farklı para birimleri aradıkları bir gerçektir. Ancak bu popüler sanal para birimi, hackerlar arasında popülerliğini korumaya devam ediyor.

Bitcoin ile Hotmail Hesabı Nasıl Hacklenir?

Bitcoin , son günlerde Hotmail hesabı hackleme konusu ile gündemde. Hotmail hesabı hackleme ise açıkların paylaşıldığı bir site üzerinden satışa çıkarılan bir açık ile mümkündür. Hotmail tabanlı olan tüm mail hesaplarını hacklemeye olanak tanıyan bu açığın ücreti 0.439 BTC olarak belirlenmiştir. Eğer bu açığı bitcoin yerine dolar ödeyerek satın almak isterseniz, 3 bin doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

Bitcoin ile Hotmail hesabı hackleme imkânı sunan bu açık ile ilgili çok fazla bilgi bulunmuyor. Ancak bu açığın nedeninin büyük ihtimalle Hotmail’de yapılan mantıksal bir hatadan kaynaklandığı düşünülüyor. Yani sanıldığı gibi Microsoft’un sunucularının hacklenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Devamını Oku...

02 Mayıs 2018

Kişisel veriler, gün geçtikçe çok daha fazla kullanılır hale gelmiştir. Ancak kişisel veriler, 7 Nisan 2016 yılında yürürlüğe giren kişisel verilerin korunması kanunu sayesinde artık koruma altındadır. Bu kanun, gerçek kişilerin bilgileri üzerinde yapılacak her türlü işlem için bazı kurallar getirdi.

Kişisel veri, kanunda kimliği belirli ya da belirlenebilir gerçek kişilere ait her türlü bilgi olarak tanımlanmıştır. Kişisel veri, sadece ad ve soyad kişisel bilgileri kapsamıyor. Aynı zamanda adres ve telefon bilgileri de koruma altına alınan kişisel veriler arasında yer almaktadır.

Bunun nedeni ise bu bilgilerden de kişilerin kimliğinin belirlenebilir olmasıdır. Bunun yanında gerçek kişilere atanan numaralar da kişisel verileri koruma kanunu kapsamına giriyor. Bu numaralara örnek olarak, öğrenci numarası ya da bir web sitesine üye olurken atanan işlem numaraları gösterilebilir.

Kişisel Veriler Ne Zaman Kullanılabilir?

Kişilerin verileri üzerinde gerçekleştirilen saklamak, kaydetmek, değiştirmek ya da aktarmak gibi tüm işlemler, kişisel veri işleme anlamına geliyor. Bu işleme süreçlerinin kanuna uygun olması için belli şartlar gerekmektedir. Bu şartları şöyle sıralayabiliriz:

· Kişisel verileri işlenen kişinin açık rızasının olması gerekmektedir. Ancak verileri kullanılacak olan gerçek kişi, işleme sürecini onaylayıcı bir harekette bulunmalıdır.

· Bazı durumlarda kişisel veri açık rıza olmadan da kullanılabilir. Ancak bu, kanuni yükümlülüğün yerine getirilmesi ya da hakkın kullanılmasının zorunlu olduğu durumlarda mümkündür.

· Bir sözleşmenin yükümlülüklerinin yerine getirilmesi için gereken bilgiler de rıza olmadan işlenebilir.

· Yine rızasını açıklayamayacak olan gerçek kişilerin verileri, kişisel verilerin korunması kanununa göre kişiye zarar vermediği sürece ve kişinin menfaati için zorunlu olması durumunda açık rızası olmadan işlenebilir.

Tüm bunların yanında kişisel verilerin işlenmesi sürecinin kanuna uygun olması için sadece gerçek kişinin açık rızası olması yeterli değildir. Bunların yanında, özellikle kişisel verilerin yurtdışına aktarılması şartları daha ağırdır. Ayrıca işlenen kişisel verinin yetkisiz kişilerce erişilmesinin önüne geçilmesi için tüm güvenlik önlemleri alınmalıdır. Yine verilerin işlenmesi için daha birçok şart bulunmaktadır.

Kişisel verilerin korunması kanunu na uyulmaması durumunda cezalar, 1.000.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Devamını Oku...

27 Nisan 2018

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ağı Facebook, son günlerde veri sızıntısı skandalıyla gündemde. Milyonlarca kullanıcıya sahip sosyal medya sitesinin kurucusu Mark Zuckerberg, verilerin sızdırıldığı ile ilgili çıkan haberleri doğruladı. Facebook veri sızıntısı iddialarına göre, 87 milyon kullanıcın verileri sızdırıldı. Bunun yanında Zuckerberg’in bu skandalı doğrulaması da çok büyük şaşkınlık yarattı.

Zuckerberg: Hata Yaptık!

Facebook veri sızıntısı iddialarının hemen ardından gözler açıklama yapması için Zuckerberg’e çevrilmişti. Herkes bu iddiaların asılsız olduğunu duymayı beklerken, sosyal medya devinin kurucusu hata yaptığını belirtti ve iddiaları doğruladı. Ancak veri sızıntısının kendisinden kaynaklanan bir durum olmadığını ve bunu yapan kişinin Aleksandr Kogan adında biri olduğunu iddia etti.

Zuckerberg’in Facebook veri sızıntısına sebep olarak gösterdiği Aleksandr Kogan, 2013 yılında Facebook için bir uygulama geliştirmişti. Geliştirdiği bu uygulama, 300 binden fazla kişi tarafından indirildi ve Zuckerberg’in iddiasına göre bu uygulama kullanıcıların bilgilerini paylaşmıştı.

Zuckerberg, veri sızıntısı iddialarının ardından ABD Senatosu Adalet Komisyonu’na ifade verdi. Verdiği ifadede, kendi verilerinin de sızdırıldığını ve yaşanan bu olumsuz durumun, kendisini de etkilediğini belirtti. Bunun yanında, kullanıcıların kendi bilgilerinin üzerinde kontrollerinin var olduğunu ve kullanıcılar ne zaman isterlerse bilgilerini silebileceklerini söyledi. Yine internet ortamında geniş kapsamlı düzenlemelerin yapılmasının şart olduğunu da sözlerine ekledi.

Verilere Erişimi Bulunan Uygulamalar İncelenecek

Facebook ’un kurucu Mark Zuckerberg, veri sızıntısı ile ilgili yaptığı açıklamalar ile çok sık gündeme geliyor. Kullanıcıların bilgilerinin izinsiz olarak, Aleksandr Kogan tarafından Cambridge Analytica’ya satıldığını söyledi. Ayrıca Facebook veri sızıntısına neden olan kişiye dava açabileceğini de sözlerine ekledi.

Zuckerberg, verilerin satıldığını iddia ettiği Cambridge Analytica ile ilgili olarak kendisine yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı ve bu şirketin CEO’su ile neden görüşmediğini açıklamadı.

Tüm bunların yanında Mark Zuckerberg senatoda verdiği ifadede, Facebook üzerinde erişim yetkisi olan bütün uygulamaların inceleneceğini de belirtti. Yine bunun yanında kullanıcıların bilgileri konusunda kontrollerinin tam olduğunu ve bilgilerini diledikleri zaman silebileceklerini belirtti. Bunun yanında birçok kullanıcının gizlilik kontrollerini kullanmadığını da sözlerine ekledi.

Devamını Oku...

24 Nisan 2018

Kriweb, başta doğa, sanat ve eğitim alanlarındaki projeler olmak üzere sosyal sorumluluk projelerine sponsorluk desteği vermeye devam ediyor.

Doğa Varlıklarının Korunması İçin Oluşturulan Platform: Agaclar.net

Agaclar.net, doğaya olan ilginin artmasına katkı sağlamak farkındalık yaratmak amacıyla kurulmuş bir platform.

Kriweb, “Doğa’nın bize değil, var olmak için bizim Doğa’ya ihtiyacımız var!” sloganıyla yola çıkan Agaclar.net’ in hayaline ortak olmak için sponsorluk desteği veriyor.

Agaclar.net, doğa varlıklarının korunmasına yönelik bilincin gelişmesine ve yayılmasına katkıda bulunmayı amaçlayan bir proje. Aynı zamanda ağaç ve farklı bitki tohumlarının yaygınlaştırılması gibi çok önemli bir misyona sahiptir.

Kriweb bu proje doğrultusunda “Siz onu umursamazsanız, doğa sizi hiç umursamaz.” sloganıyla doğaya verdiği önemi anlatarak Agaclar.net’in misyonuna ortak oldu.

Sosyal faydayı ön plana çıkarmayı amaçlayan ve Agaclar.net tarafından yürütülen proje için Kriweb web alanında sponsorluk desteği sunarak projenin gelişmesine fayda sağlıyor.

Devamını Oku...

12 Nisan 2018

Geleceğe ışık tutan ve gençleri harekete geçirecek olan projelerin her zaman destekçisi olan Kriweb, bu misyonundan yola çıkarak sosyal sorumluluk projelerine destek veriyor.

Gençlerin Ücretsiz Bir Şekilde Yurtdışına Çıkabilmesine Olanak Sağlayan Dünya’nın En

Büyük Gençlik Hareketi: Gençlik Otobüsü

Dünyanın en büyük gençlik hareketi unvanına sahip Gençlik Otobüsü projesi, 2010 yılında MCD Gençlik Ajansı tarafından hayata geçirildi.

Gençleri hayalleri doğrultusunda gidebilmeleri adına yeni ufuklar açan projenin ana sponsorlarından bir tanesi de Kriweb.

Ücretsiz olarak yurtdışına çıkma fırsatı sunan ve gençler için büyük önem taşıyan proje, gençlerin Avrupa ve Amerika hayallerini ulaşılabilir kılıyor. Yeni vizyonlar kazandırmayı amaçlayan proje sayesinde gençler ufuklarını ve bakış açılarını geliştirme fırsatı yakalayabiliyor.

Projenin ihtiyacı olan internet alt yapısı ve destek hizmetlerine sponsorluk desteği veren Kriweb, Gençlik Otobüsü projesinin en büyük destekçilerinden biri olmaya devam ediyor.

Devamını Oku...

05 Nisan 2018

Kriweb sosyal sorumluluk projelerinin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla başarıya aday projelere teknolojik alt yapı desteği veriyor.

Bu doğrultuda gerçekleştirmiş olduğu sosyal sorumluluk projelerinden bir tanesi ;

Doğa ve Çevre Kirliliği Konusunda Kültürel Sosyal Sorumluluk Projesi: Doğa İçin Çal

Doğa İçin Çal; evrensel bir dil olan müziği kullanarak doğa ve doğal yaşam alanlarının korunmasına için ilgili tüm derneklerin faaliyetlerine dikkat çekmek amacıyla ortaya çıkan bir proje.

Kriweb, başarılı çalışmalara imza atan Doğa İçin Çal projesinin ilk sponsoru olarak projeye büyük destek sağladı.

Başta Kriweb olmak üzere birçok markanın sponsorluğunda gerçekleşen proje; ülke çapında büyük yankı uyandırarak doğa ve çevre kirliliği konusunda geniş kitlelere ulaştı.

Projenin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için Kriweb projeye online mecralarda destek vermeye devam ediyor.

Devamını Oku...

05 Nisan 2018

Kriweb olarak daha iyi bir dünya yaratma hayali taşıdığına inandığı projelere sürdürülebilirliklerine katkı sağlamak için sponsorluk desteği veriyoruz. Bu kapsamda Türkiye'nin en önemli projelerinden biri olan ve ülkemizde yaşayan gençlere ücretsiz olarak Avrupa ve Amerika deneyimi fırsatı sunan Gençlik Otobüsü Projesini destekleyerek, gençlere yeni vizyonlar kazandıracak, ufuklarını genişletecek ve ülkeye faydalı birer kaynak olarak yetişmelerini sağlayacak projenin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Gençlik Otobüsü Projesi Kapsamında Düzenlenen Ödül Programı: Türkiye Gençlik Ödülleri

“Gençlik Otobüsü” projesi kapsamında düzenlenen “Türkiye Gençlik Ödülleri” MCD Gençlik Kulübü, MCD Gençlik Ajansı ve Dünya Gençlik Politikaları Derneği tarafından organize ediliyor.

Şubat 2015’te ilk kez gerçekleştirilen ödül töreninde rekor sayıda oy kullanımı gerçekleştirildi. Türkiye Gençlik Ödülleri projesinin her yıl başarılı bir şekilde devam edebilmesi amacıyla, Kriweb tarafından ödül programına sponsorluk desteği sağlanıyor.

Kriweb sorunsuz ve hızlı hizmet anlayışı ile ödül programında ihtiyaç duyulan web altyapısı için destek veriyor.

Devamını Oku...

27 Şubat 2018

İlk çalışmalarına 2010 yılında Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri tarafından hobi olarak başlayan Marmara Üniversitesi Robot Kulübü, zamanla ilginin ve başarının artmasıyla çok önemli vizyon ve misyona sahip bir kulüp haline geldi. İlk Mini Sumo Robotu’nu kısa süre içerisinde yarışacak duruma getirdi ve çıtayı her yıl daha da yukarılara çıkarmayı başardı.

Kulübün çalışmalarını yakından takip eden Kriweb, kulüple iletişime geçerek, yapılacak çalışmalara destek vermek için ilk adımı attı.

Bu desteği halihazırda sürdüren Kriweb, ana faaliyetlerine Mini Sumo yaparak başlayan ve akademik uygulamalarının yanı sıra eğitim ve araştırma amaçlı robotlar tasarlayan, sorumluluk sahibi bireyler ile ülke kalkınmasına sosyo-kültürel, teknolojik katkı sağlama misyonuna sahip Marmara Üniversitesi Robot Kulübü’nün sayılı sponsorları arasında yer alıyor.

Sahip olduğu sosyal sorumluluk vizyonu ve aynı zamanda ülke teknolojisinin gelişebilmesi konusundaki hassasiyetiyle Kriweb; ihtiyaç duyulan tüm web teknolojisi hizmetleri desteğini sunmaya devam ederek kulübün başarılarının artmasına katkı sağlıyor.

Devamını Oku...

26 Ocak 2018

CDN (Content Delivery Network), dünya çapında çeşitli lokasyonlara yerleştirilmiş serverların oluşturduğu stratejik bir sistemdir. CDN’in ana hedefleri hız, yüksek ulaşılabilirlik ve ölçeklenebilirliktir.

Performans
Web sitenizin içeriği dünya geneline yayılmış PoP noktalarında güncel olarak tutulur. Kısa mesafe gecikmenin önüne geçtiği gibi, kota aşımını da minimuma indirir.

Ölçeklenebilirlik
Sitenizde CDN kullanmak, trafik yükünü azaltacağı gibi, ihtiyacınız olduğu anda ölçek büyütme ve küçültme konusunda oldukça kullanışlıdır.

Güvenilirlik
Ziyaretçiler her zaman kendilerine en yakın lokasyonda bulunan PoP noktasına yönlendirilirler. Eğer bu nokta ulaşılamaz durumda ise, ziyaretçi otomatik olarak bir sonraki en yakın noktaya yönlendirilir.

Düşük Maliyet
CDN, kendi başınıza yönetmeye çalıştığınız server altyapısından daha az maliyet gerektirir ve giderleri düşürmek için daha elverişlidir.

SEO
Sayfa açılma hızı arama motoru sayfa sıralamasının anahtar unsurlarından birisidir. Birçok arama motoru sayfa yüklenme hızını ana etmenlerinden birisi olarak görür.

Devamını Oku...

26 Ocak 2018

CDN, web site içeriklerinin son kullanıcıya en yakın noktadan servis edilmesine dayalı network ve sunucu alt yapısına verilen addır.

CDN web sitenizin ziyaretçilerine en iyi web deneyimini yaşatmak prensibiyle çalışan bir alt yapıdır.

Günümüz dijital dünyasında trafiği yoğun olan oyun, turizm, e- ticaret, medya ve benzeri sektörler için ziyaretçi memnuniyetini arttırmak adına hizmet sağlayan CDN altyapısı; web sitenizin güvenli ve yüksek hızlı performans göstermesini sağlayan avantajlar sunar.Online dünyada rekabet eden tüm markalar için önem arz eden CDN alt yapısı; kullanıcıların sayfalara ulaşma sürelerinin hızlandırarak işlemleri güvenilir ve sürekli kılar. Hızlı açılan sayfalar, ziyaretçilerin güvenini kazandırarak gelirlerinizin artmasına destek olur.

Marka prestiji için önemli bir alt yapı olan CDN, sitenizin tüm dünyada çok hızlı bir şekilde erişilebilir hale gelmesini sağlar. Hızlı bir web sitesi, arama motoru sıralamalarında üst sıralarda çıkmanızı sağlar. Tüm bu avantajlara sahip olacağınız hızlı ve sorunsuz bir web sitesi, müşteri memnuniyetini ve marka sadakatini arttırarak satış artışı sağlayacaktır.

Yapılan araştırmalara göre müşterilerin en çok değer verdiği şey paradan ziyade ZAMAN!

E- ticaret sitelerinde ziyaretçilerin diğer markaları tercih etmesindeki en büyük etken sayfa açılış hızıdır. Sayfa açılış hızı ile son kullanıcıların sayfada dolaşma süresi arasında ters orantı mevcuttur. Sayfa açılış hızı ne kadar düşük olursa, kullanıcıların sayfada kalış süresi o kadar yüksek olur. Bu da site gelirlerinin yükselmesi için bir numaralı öncelik olmalıdır.

En iyi web deneyimi!

Ayrıca sitenizin açılış hızı SEO açısından da çok önemlidir. Google’ in web site sahiplerinden talep ettiği tek şey; kullanıcı deneyimini geliştirmektir. Bir web sitesi, kullanıcılarına ne kadar iyi deneyim sunarsa Google’ da bu web sitesini aynı derecede ödüllendirmektedir. İşte CDN’ de tam olarak burada devreye giriyor. Sunduğu birçok avantajla kullanıcı deneyimini geliştirmek ve en iyi web deneyimini yaşatmak.

Tüm bu avantajlı özelliklerin yanında, KRIWEB sunduğu CDN hizmetiyle bir ilke imza atarak; online kurulum ile dakikalar içerisinde CDN teknolojisini aktive edebilmenizi sağlıyor. Siz de ziyaretçilerinize en iyi web deneyimini yaşatacak CDN alt yapısına anında sahip olmak için www.kriweb.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Oku...